Více realitních kanceláří?

Při úvahách majitelů nemovitostí se spousta z nich rozhoduje, zda svoji nemovitost nabízet prostřednictvím více realitních kanceláří nebo jen jedné?

Na tuto otázku jsou dva různé pohledy.

Na první pohled se zdá, že nabízet svoji nemovitost přes více kanceláří nabízí více možností jak svoji nemovitost prodat. Navíc má majitel možnost kdykoli prodat svoji nemovitost „sám“. Stále více se rozmáhá trend, kdy jednu nemovitost nabízí více realitních kanceláří, ale majiteli to často nese více rozpaků a zklamání než si v první chvíli byl ochoten připustit. V praxi se většinou při volbě více kanceláří objevuje Vaše nemovitost na stejných realitních portálech a za tolik rozdílných cen, kolik kanceláří právě Vaši nemovitost nabízí. To je způsobeno různorodým provizním systémem jednotlivých kanceláří, nebo nedostatečnou odborností v neschopnosti odhadnout skutečnou reálnou tržní cenu, nebo prostě tím, že každá z „vyvolených“ kanceláří se snaží nemovitost nabízet za tu nejnižší prodejní cenu, aby si kupující vybrali právě ji. Mnozí prodávající si opravdu myslí, že zadáním své nemovitosti mezi více realitních subjektů zvýší šanci na prodej, opak je však pravdou. Vedle toho, že si obvykle prodávající takto zkazí prodejní cenu nemovitosti, potenciální kupující získá pochybnosti zda-li v případě vážného zájmu, kdy složí rezervaci a začne si třeba vyřizovat hypoteční úvěr, „nepřijde“o nemovitost, protože další kancelář může přivést jiného kupujícího s hotovostí. Kupující, který hledá seriózní a jistou koupi zpravidla na takto propagované nemovitosti nereaguje. Také pro každou ze zainteresovaných kanceláří nese takováto zakázka riziko nejistoty, takže potom tyto nabídky neinzeruje v plném rozsahu své inzerce, protože řádná propagace, stojí velké peníze a zabere spoustu času. Takže tyto zakázky jsou obvykle ve Vámi zvolených kancelářích pouze „do počtu.“ Nevýhradní smlouvy jsou problematické oboustranně (laskavý návštěvník našich stránek si jistě udělá svůj úsudek).

Druhý pohled, který se obyčejně zdá zprvu každému majiteli nemovitosti nevýhodný, protože si nemůže se svojí nemovitostí v době platnosti smlouvy sám nakládat, čímž se cítí určitým způsobem omezený. Drtivou většinu nabízejících proto zajímá, co se stane, když si „najde zájemce sám“? Málokterý majitel je ochotný přiznat, že tento vlastní zájemce se vždy objeví „úplnou náhodou“, ale až po tom co realitní kancelář spustí reklamní kampaň na jeho nemovitost.

Samozřejmě, že každá dobrá realitní kancelář bude po Vašem pečlivém zvážení požadovat uzavření výhradní smlouvy na prodej nebo pronájem Vaší nemovitosti. Taková kancelář Vás ovšem nebude nutit pod různými záminkami uzavírat takovouto smlouvu na nesmyslně dlouhou dobu. Dobrá realitní kancelář obvykle realizuje prodej nemovitosti za reálnou tržní cenu do maximálně 6 měsíců, často však mnohem dříve. Realitní kancelář, se kterou uzavřete výhradní smlouvu potom nabízí Vaši nemovitost exkluzivně, jako jediná, koordinuje případnou spolupráci s jinými realitními kancelářemi, proto dává takovýmto zakázkám maximální intenzivní propagaci, přednost, čas věnovaný prohlídkám kdykoliv i o víkendech, dá si záležet na kvalitním zpracování prezentace nabídky. Vámi vybraná realitní kancelář se Vám, proto snaží vrátit Vaši důvěru maximálním úsilím o zrealizování Vámi požadovaného typu obchodu. Jednou z výhod zvolení jedné kancelář je i to, že od začátku do konce při realizaci obchodní transakce s Vaší nemovitostí jednáte s jedním a tím samým člověkem, a to i v případě, že bude Vaše nemovitost prodána ve spolupráci s jinou realitní kanceláří.

Rozhodnutí jakou cestou se při prodeji Vaší nemovitosti vydat je pouze na Vás! Zkuste si však v praxi odvézt svůj automobil do opravy více automechanikům současně s tím, že pokud některý z nich opravu dokončí nejdříve, tak bude na rozdíl od těch ostatních mít nárok na odměnu. Sami uvidíte, jaký ohlas tato zakázka mezi automechaniky vyvolá… Stejné je to i v ostatních oborech, počínaje například zedníky, tesaři konče třeba právníky. Nikdo z nich se nepohrne do rizika za předpokladu, že není dobrodruh, nebo tak špatný, že bere vše…

I v obchodech s nemovitostmi se Vám tedy vyplatí zvolit si „tu svoji jedinou“ realitní kancelář.