S realitkou nebo bez?

Tuto otázku dnes řeší spousta prodávajících i kupujících. Správné rozhodnutí je na každém z vás.

Pro nezkušeného klienta (zákazníka) realitní kanceláře, je těžké rozlišit dobrého zprostředkovatele od nekvalitního. Základním vodítkem by mělo být několik snadno ověřitelných věcí. První je zjištění, jak dlouho se konkrétní zprostředkovatel věnuje této práci a zda ji dělá jako svoji hlavní činnost, nebo pouze v rámci přivýdělku, k jiné profesi.

Další potom, co je schopen zprostředkovatel v rámci jeho služeb zajistit a nabídnout zákazníkovi. Je důležité, aby mu dokázal zprostředkovatel zřetelně a jasně vysvětlit celý postup při prodeji nebo koupi (nebo jiné transakce) nemovitosti. Zejména by měl umět vysvětlit a doložit, co se bude dít od okamžiku, kdy je nemovitost rezervována, jak se postupuje při platbách kupní ceny nebo její části úvěrem, kde a do kdy bude uschována tato cena. Měl by být schopný vysvětlit zákazníkům povinnosti jednotlivých stran při obchodu s nemovitostí a také daňovou problematiku týkající se transakcí s nemovitostmi.

Zákazník, by se neměl omezit na pouhé konstatování zprostředkovatele, že bude nemovitost nabízena na inzertních serverech a potom se podepíší příslušné smlouvy.  Ať už zákazník jedná s jednotlivcem nebo velkou kanceláří, tak by měl brát v potaz, že každá dobrá služba něco stojí a nespoléhat se při výběru na nejlevnější nabídku realitních služeb, kterou obvykle dostane od jednotlivce s omezenými možnostmi. Ceny za zprostředkování u kvalitních realitních kanceláří se navíc výrazně neliší, proto je namístě zvolit profesionála, u kterého má zákazník zajištěn smluvním advokátem i profesionální právní servis.

Když zvolíte kvalitní realitní kancelář, máte garanci a klid, že nepřijdete ani o svoji nemovitost ani o svoje peníze. Realitní kancelář přebírá většinu Vašich starostí, celou obchodní transakci vede a řídí, koordinuje, dohlíží na hladký průběh. Samozřejmostí je také bezplatné poradenství v oboru, jednání s úřady či archívy.

Také odborně zajišťuje svým klientům bezplatně financování na míru, potřebné při koupi nemovitosti. Realitní kancelář má vždy rozhodně větší a širší možnost propagace Vaší nemovitosti v tištěných i elektronických médiích, na vývěskách, aj. Především vede databázi poptávajících klientů a spolupracuje s dalšími kancelářemi, takže jejich prostřednictvím se dostane k velkému množství zákazníků. Proto má realitní kancelář větší šance a možnosti k nalezení konkrétního zájemce o Vaši nemovitost.

Je tedy na Vás, zda se chcete nechat provést prakticky bezstarostně obchodem s nemovitostí nebo se vším trápit samostatně … J